Рефераты. Залізо та його сполуки на уроках хімії

4s
3d

Стійка напівзаповнена оболонка

Фізичні властивості:

сріблясто-білий метал, важкий, має магнітні власти-

вості.

Хімічні властивості:

В природі:

- магнетит;

- гематит;

- лимоніт, бурий залізняк;

- пірит.

Одержання:

Чистого заліза: відновлення оксидів воднем, алюмінієм, електроліз водних розчинів солей.

Чавуну, сталі: відновлення оксидів коксом або чадним газом.

IV. Домашнє завдання

В.Ф. Фельдман, Г.С. Рудзитис „Химия, 9", п.51, 52 стор.143,пит.4 письмово.

2.3 Ферум в природі. Одержання заліза в лабораторії та промисловості

Мета: засвоїти знання про знаходження заліза у природі, способи його одержання: закріпити вміння складати окисно-відновні реакції?

1. Опрацюйте фрагмент підручника [1] (п.52, с.142, 143) та підручником [2] (с.139). Користуючись мініпідручником, запишіть основні природні сполуки Феруму в зошиті.

Запам'ятайте їх!

1. Які сполуки Феруму найбільш поширені у природі?

2. Опрацюйте фрагмент мініпідручника та підручника [1] (с.143, п. ”Одержання”).

Запишіть рівняння реакцій:

а) відновлення оксидів воднем, визначте окисник та відновник:

б) відновлення Феруму з його оксидів метало термічним способом:

в) рівняння розкладу ферум пентакарбонілу;

г) відновлення Феруму за допомогою карбон (ІІ) оксиду:

д) електроліз водного розчину ферум (ІІІ) сульфату та ферум (ІІ) хлориду.

Розв'яжіть задачі:

Варіант 1. В якій масі магнітного залізняку, що містить 0,22 масової частки домішок, міститься 5 т Феруму?

Варіант 2. Зразок сидериту містить 42% Феруму. Обчисліть масову частку ферум (ІІ) карбонату у зразку.

Перевірте всі самостійно виконані вправи. Взаємо оцініть один одного.

2.4 Хімічні властивості заліза

Мета: на основі знань про загальні властивості металів вивчити властивості заліза: його взаємодію з простими і складними речовинами, закріпити вміння складати окисно-відновні реакції та реакції йонного обміну.

1. Опрацюйте фрагмент підручника [1] (п.52, с.143) “Хімічні властивості" та фрагмент підручника [2] (с.140-141).

Необхідну вам інформацію запишіть у зошити.

Напишіть рівняння реакцій, що відбуваються на поверхні залізного виробу у вологому повітрі.

Розкрийте суть корозії заліза. У разі потреби зверніться до п.26 (підручник [2], с.106-108).

Залізо - метал якої активності? П.37, с.14, абзац 6. Необхідну інформацію запишіть.

Домашнє завдання: підручник [2], п.28, задача 186; п.29, задача 193, п.22,30-32

Мета: відтворити одержані знання про хімічні властивості заліза.

2. Запишіть відношення заліза до:

а) простих речовин;

металів

неметалів

б) складних речовин:

води

кислот

солей

Для кожної реакції покажіть перехід електронів і зазначте окисник і відновник.

3. Зверніть особливу увагу на взаємодію заліза з розбавленими і концентрованими сульфатною та нітратною кислотами, при нагріванні і без нагрівання.

4. Розв'яжіть задачу:

Варіант І. Підручник [2], с.142, № 230.

Варіант ІІ. Підручник [2], с.142, № 231.

Взаємоперевірте розв'язані задачі.

Мета: розв'язати задачі, в яких залізо-відновник частково відновлює інші метали.

5. Розв'яжіть задачу: залізну пластину масою 71,2 г опустили в розчин купруму (ІІ) сульфату. Якою буде маса Феруму, що не перейшов у розчин, коли маса пластинки стала дорівнювати 66 г?

6. Самостійна робота.

Варіант І. Залізо з вуглецем утворює карбід, в якому масова частка Феруму становить 93,3%. Визначте найпростішу формулу карбіду.

Варіант ІІ. Чавун містить Карбон у вигляді сполуки з Ферумом Fe3C (карбід). Масова частка Карбону в чавуні становить 3,6%. Обчисліть масову частку карбіду в чавуні.

Взаємоперевірте задачу, виставте оцінки.

Домашнє завдання: [1], п.53, вправа 5; підручник [2], п.37, задача 232, вправа 229.

2.5 Сполуки Феруму: оксиди, гідроксиди, солі. Якісні реакції на Fe2+ та Fe3+

Варіант І.

Мета: вивчити властивості заліза, сполуки Форуму, оксиди, гідроксиди, солі, їх характер та якісні реакції на Fe2+ та Fe3+.

1. Опрацюйте фрагменти підручників [1], (с.144, п. п.1-4) та [2], (с.142-143). Запишіть всі рівняння реакцій, які характеризують властивості сполук Феруму та способи їх одержання.

2. Звірте свої записи з інформацією міні-підручника „Будова та властивості ферум (ІІ) оксиду та ферум (ІІІ) оксиду”. Необхідну інформацію занотуйте в зошиті.

Мета: вивчити властивості ферум (ІІ) гідроксиду та ферум (ІІІ) гідроксиду.

3. Для досягнення поставленої мети виконайте лабораторну роботу, інструкція до якої подана на с.143 підручника [2].

Зверніть увагу на амфотерний характер ферум (ІІ) оксиду та ферум (ІІІ) гідроксиду.

Мета: вивчити якісні реакції на Fe2+ та Fe3+.

4. Опрацюйте пункти 5 і 6 підручника [1] (с.145).

Зверніть увагу на колір осадів, що утворилися.

5. Додаткова інформація!

Якісною реакцією на Fe2+ є калій фероціанід (ІІІ).

турнбулева синь

берлінська блакить

Напишіть повні молекулярні рівняння реакцій.

Проведіть експериментально якісні реакції.

Мета: вивчити хімічні властивості гідроксидів і солей Феруму, заповнити таблицю.

6. Опрацювавши тести підручників, виконавши лабораторні досліди, зробіть підсумок вивченого за планом:

1) Властивості ферум (ІІ) і ферум (ІІІ) гідроксидів:

а) колір;

б) взаємодія з кислотою і лугом;

№ з/п

Властивості

Речовини

Fe (OH) 2

Fe (OH) 3

FeCl2

FeCl3

1

Розчинність у воді

2

Взаємодія з кислотами

3

Взаємодія з лугами

4

Здатність до окислення

5

Гідроліз солей

в) здатність до окислення (взаємодія з О2 та іншими окисниками).

2) Властивості солей Феруму (ІІ) і (ІІІ):

а) гідроліз (для солей на індикатори);

б) взаємодія з лугами;

в) взаємодія Fe2+ з K3 [Fe (CN) 6] ;

г) взаємодія Fe3+ з K4 [Fe (CN) 6] та KCNS.

7. Виконайте самостійну роботу (підручник [2], с.144).

Варіант 1. № 223-а, 235.

Варіант 2. № 233-б, 236.

8. Взаємо перевірте один в одного всі види виконаної самостійної роботи.

Виставте оцінки.

Домашнє завдання: підручник [1], вправи 6, 10; підручник [2], п.38, вправи 237, 238.

Варіант ІІ.

Дидактична мета: вивчити властивості ферум гідроксидів, навчитися визначати у розчинах йони Fe2+ та Fe3+ за допомогою якісних реакцій.

Логічна мета: повторити властивості основних оксидів та основ з позиції теорії електролітичної дисоціації, продовжити складати повні та скорочені йонні рівняння.

Виховна мета: ознайомити учнів з професією хіміка-аналітика.

Тип уроку: одержання нових знань.

Метод: розповідь, бесіда, рішення задач, лабораторний досвід.

Обладнання:

,

штативи та обладнання для лабораторного досліду, програма-завдання з теми „Залізо та його сполуки".

Хід уроку:

Гасло: „Тільки за допомогою теорії знання, об'єднуючись в єдине ціле, стає науковим знанням”.

О.М. Бутлеров

І. Актуалізація опорних знань.

Опитування учнів (за картками).

1. Розкажіть про властивості ферум (ІІ) та ферум (ІІІ) гідроксиду.

2. Складіть сумарні рівняння електролізу Fe SO4.

Які процеси відбуваються на катоді та аноді при електролізі даної солі? Дайте визначення поняттю електролізу.

3. Як відбувається гідроліз солі Fe Cl3 (ІІ стадії)? Назвіть продукти гідролізу і вкажіть умови його протікання.

4. За першим столом учні виконують експериментальне завдання.

Експериментальна задача: за допомогою характерних реакцій визначте, в якій з пробірок знаходяться розчини солей:

5. Як здійснити наступні перетворення:

Або

(Перевіряють експериментальне завдання та схему перетворень відповідальний виробничого відділу (прізвище, ім'я учня) та відповідальний експериментальної групи (прізвище, ім'я учня).

6. Задача. Скільки ферум (ІІІ) хлориду утвориться, якщо 16 г ферум (ІІІ) оксиду розчинити в 100 мл 20% -вої хлоридної кислоти, густина якої 1,1 г/мл.

Під час підготовки учнів біля дошки вчитель проводить з класом фронтальну бесіду.

Дайте характеристику елемента Ферум за його розташуванням у Періодичній системі хімічних елементів. До якої родини (за будовою атома) належить залізо?

Яка роль заліза в організмі людини? (коротке повідомлення учня „Арифметика крові”).

Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6



2012 © Все права защищены
При использовании материалов активная ссылка на источник обязательна.