24. Дорошенко С.І. Методика викладання української мови. - К.: Вища школа, 1980 - 421с.
25. Захарчук Н.Г. Дидактичні вправи // Початкова школа. - 1998 - 79с.
26. Зівако в., Непийвода С. Цікаві завдання з української мови в початковій школі. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2004 - 60-72с.
27. Кашуба Л.І. навчання через гру. - Тернопіль: Мальва - ОСО, 2007.
28. Клименко Н.Ф., Корпіловська Є.А. Морфемні структури слів у сучасній українській мові // Мовознавство. - 1991.-№4.
29. Клименко Н.Ф., Карпіловська Є.А. Словотвірна морфеміка сучасної української мови. - К., 1998.
30. Ковалик І.І. З методики дослідження слов'янського словотвору. - Львів, 1958.
31. Коцюбинська Н.М., Коцюбинська А.І. Український правопис у таблицях. - Харків, 2002.
32. Кубинський М.В. Фізпауза на уроках української мови - 1991, №10.
33. Лопушинська С.П. Використання матеріалу підручника для диференційованих завдань. - 1990, №8.
34. Мельничайко В.Я. Види мовного розбору. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 1998 - 8-9с.
35. Місяк Н. Системність роботи зі словниковими словами. - 1994, №4.
36. Морфологічна будова сучасної української мови. - К., 1975.
37. Нагайчук В.В. Розпізнавання споріднених слів // Розкажіть онуку. - 2003 - №33 - 45-47с.
38. Невід омська Л.М. Вивчення словотвору в школі (Методичні рекомендації). - Тернопіль, 1986.
39. Олексієнко О. Ігри на уроках мови. - 1998, №5. - 63с.
40. Панцьо С. Практичні заняття з морфеміки і словотвору. Методичні рекомендації для студентів філологічного факультету. - Тернопіль, 1992.
41. Пентилюк М. Основні аспекти навчання рідної мови. - 1997, 34.
42. Перемот С. Інтегрований курс рідної мови й мовлення. - 1998, №2 16-18с.
43. Печерна В.В. Суфікс. Словотворча роль суфіксів //Початкове навчання та виховання - 2008, 310 - 7-9с.
44. Плющ М.Я., Грипас Н.Я. Українська мова. Довідник. - к.: Освіта, 2002 - 36-68с.
45. Пономарева О.Д Сучасна українська мова. - К.: Либідь, 1997.
46. Пономарьова К. Вимоги до сучасного уроку української мови // Початкова школа. - 2004 - №10. - 15-18с.
47. Програма середньої загальноосвітньої школи 1-4 класи, К.: Освіта, 2004. - (с.
48. Потоцька Т.Ф. Лексична робота з розділу «Будова слова». - 1990, №1.
49. Потоцька Т.Ф. Морфемне та словотворче конструювання на уроках української мови. - 1987, №2.
50. Савицька В.П. Словотворча робота при вивченні теми «Будова слова». - 1990, №10.
51. Семенюк Л.Т. Дидактичні вправи // Початкова освіта. - 2002 - №43.
52. Середа Ф.Я., Стефанцев М.Т. Українська мова. К.: Радянська школа, 1991. - 140с.
53. Сікорська З.С. Словарна структура похідних слів з різною формально-семантичною відносністю // Словотвірна семантика східнослов'янських мов. - К., 1983.
54. Словотвір сучасної української літературної мови. - К., 1979.
55. Смовська О. Загадки на уроках мови, 1998, №6. - 14-18с.
56. Соломонюк О. Диференційовані домашні завдання з української мови для 3 класу // Початкова школа. 2004 - №10є -19с.
57. Соломонюк О. Диференційовані домашні завдання з української мови для 3 класу // Початкова школа. - 2004 - №11. - 4-5с.
58. Сухомлинський В.О. Вибрані твори. К.: Радянська школа, 1976. - 78с.
59. Ткачук Т.П. Українська мова. Довідник для старшокласників та абітурієнтів. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2004.
60. Тофанчук П.В. Структура мови // Початкова школа. - 1997. №2. - 78с.
61. Третевич Л.М. Про словотвір українських іменників із нульовим суфіксом, мотивованих дієсловами з префіксом ви- // Українське мовознавство. - 1979. - №7.
62. Чуйко Г.А., Білецька М.А., Школьна Г.Ф. Методика викладання української мови в початкових класах. Київ.: Вища школа, 1975
63. Шевченко М.В., Тарасу В.В. Діагностичний комплекс завдань під час вивчення граматики та орфографії. - 1994, №12.
64. Шевчук О.С. Способи словотвору в сучасній українській літературній мові. - Донецьк, 1990.
Додаток А
Будова слова
Науково-ігровий урок-залік
Мета. Закріпити знання учнів про морфемну будову слова, незмінність основи та змінність закінчення спорідненість слів, знання про корінь, префікс, суфікс, як значущі частини слова;
Узагальнити знання про зміни в коренях слів (чергування голосних та приголосних), правопис префіксів роз-, без-, з-, с-, при-, пре-, про словотворчу роль префіксів та суфіксів. Закріпити вміння самостійно виконувати морфемний аналіз слів, підбирати слова до поданих схем, вчити учнів розв'язувати кросворди, ребуси, чайнворди, самостійно складати морфологічні шаради. Навчати учнів точно і вільно розмовляти, формулювати правила, ставити і вирішувати проблеми, проблемні ситуації, спонукати дітей до міркувань, порівнянь, доведення;
Розвивати лінгвістичну пам'ять, увагу й інтерес до мови в ц3ілому, сприяти розвитку культури усного й писемного мовлення;
Виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до різноманітних мовних явищ, повагу і шану до рідної мови, землі, синівські почуття до природи, любов до матері.
Обладнання. Графічна дошка, переносні графічна та магнітна дошки, таблички («Перевір з па словником» з цитатами до творів відомих письменників), сигнальні картки, орфографічні словники.
Хід уроку
І. Організація класу, повідомлення теми, завдань уроку, знайомство з календарем уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання ( вміння складати морфологічні шаради).
1. Перевірка домашнього завдання (складених учнями шарад та правил на визначення морфем).
1. Сторінка уроку «Парадова»
2. Розгадування шарад, запропонованих вчителем:
А) корінь не важко в «путівці» знайти, префікс побачиш у «сутінках» ти, знайдеш у «збірнику» суфікс у мить. Разом навколо планети летить.
Б) корінь в слові «вихідний», там і перший префікс мій, другий - в слові «набуття», разом - родич відкриття.
2. Сторінка «Кмітлива»
3. Бесіда про закінчення та основу. (Правила, приклади).
3. Мовна гра «Замкни ланцюжок».
Називається слово (наприклад, весна), підкреслюється кінцева буква основи Н, далі називають слова, основа яких починається на Н (наприклад, номер) і т.д.
При цьому кожен учасник прагне дібрати іменник з початковим (кінцевим) звуком основи першого слова «Весна» («в»), щоб замкнути ланцюжок: весна-номер річка-Київ.
4.Бесіда про корінь слова (визначення кореня та споріднених слів).
4. Сторінка «Чайнворда».
Кожне слово в чайнворді - односкладовий іменник ( в якому): дітям дається завдання, а вони записують на дошці слова.
Синонім слова «покрівля» (дах).
Співочий колектив (хор).
Сім'я бджіл - (рій).
Спиртовий розчин хімічного елемента для дезинфікації ран (йод).
Корінь слова «подарунок» (дар).
Український відповідник російського слова «вєщь» (річ).
Талон з каси про оплату купленого товару (чек).
Домашня тварина, яку особливо полюбляють діти (кіт).
5. Сторінка «Ігрова».
Проблемне запитання до учнів.
- чим відрізняються 2 групи слів:
Сніговій, хурделиця, метелиця, завірюха, хуртовина, хуга, заметіль, віхола, завія (синоніми).
Сніговій, сніг, снігопад, сніжинка, сніжок, снігурі, засніжений.
Снігурочка, сніговиця…(споріднені слова).
Проблемні запитання: яка різниця між словами-синонімами і спорідненими словами?
Хитре запитання: чи є спорідненими такі слова: «ніж» і «ніжка»?
Гра на уважність: «знайди зайве слово»
(завдання: треба з групи слів відшукати слово, що не є спорідненим до інших).
1.Мова, примовляти, мовчанка, розмова, скоромовка.
2.Хліб, хлібчик, хлібороб, хлібинка, хлівець.
3.Ліс, проліс, лісник, лисичка, лісовий.
4.Село, селяни, сільський, сіль.
5.Запоріжжя, запорошений, запорожець, запорізький, пороги.
Добери споріднене слово.
Зима… (прикметник).
Весна… (іменник).
Дитина…(прикметник).
Радість…(дієслово).
Україна…(прикметник).
Запитання: які зміни можуть відбуватися в коренях слів? (чергування голосних та приголосних звуків) На дошці табличка з словами: берег, плуг, дорога, кожух, пух.
Завдання. Змінити слово так, щоб відбулося чергування.
Письмо: утворити нові слова (дібрати споріднені, щоб відбулося чергування):
1 варіант -«ходити».
2 варіант - «летіти».
Гра «Е чи И» (робота з сигнальними картами): стебло, весло, зима, село, весна, вишневий, озеро, великий, веселий, глибокий, цегляний, дев'ятий, черговий, швидкий.
Гра «Назви перевірне слово»: стежина, тижневий, шелестіти, береговий, березовий, листочок, шептати, щебече, 9вечеря), серпневий.
6. Сторінка «Словникова», «Ребусові»
1. Діти за словниками перевіряють написання слів - медаль, лимон, циклон, сметана.
2. Розгадування ребусів.
7. Сторінка «Жартівлива»
1. Ігровий прийом на уважність: визначити префікси, якщо вони є в словах: співати, співавтор, проміняти, проміння.
8. Сторінка «Кросвордова»
(4 учнів працюють самостійно біля дошки, решта групами по 4 чол. - 1 кросворд).
Висновки про написання роз, без, з, с, пре, при.
9. Гра з суфіксами
( на картинках - суфікси - хто більше з цими суфіксами утворить слів).
10. Сторінка «Щасливий випадок» (вчитель дає запитання - учні відповідають за 1 хв.).
11. Розбір слова за будовою (біля дошки «хто швидше?»: подорожник, проліски, засніжений, безхмарного, замріяного, прекрасними, соколяточка. Пояснення -2-3 хв.
12. Підбери слова за схемами.
13. Вікторина + розбір складних слів: буревій, сльзовий.
14. Сторінка «Співаночка» (виконуються пісні про морфему) - 5 хв. (Відпочинок).
15. Сторінка «Творча» (Написати твір-мініатюру за опорними словами (демонструються на дошці):
С.нє небо, ч.ста блак.ть, в.сняна пора, молоді л.сточки, білокорі б.різки, лаг.дне пром.н…
(Діти виконують завдання за вибором).
ІV. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9