(на) полі, на (дереві), у (лісі), у (виямках), під (хатою), під (ліжком).
Конспект уроку
Тема: Прийменник.
Мета: закріпити уявлення дітей про прийменник як слово. Формувати навички практично використовувати прийменники та писати їх, окремо від інших слів. Розкрити суть вміння спостерігати, встановлювати взаємозв'язок між виучуваними явищами.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань учнів, мотивізація навчальної діяльності.
- Прочитайте речення (на дошці).
У лісі стояла тиши. Над лісом нависла важка хмара.
- Скільки речень ви прочитали? (Два).
- З чого складається речення? (Зі слів).
- Скільки слів у слова за порядком. Яке з цих слів найкоротше? (Слово у).
- Так, у - це окреме, хоч і маленьке слово. Назвіть “маленьке” слово у другому реченні (Над).
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні у нас урок незвичайний. Ми виручаємо у мандрівку до незвичайної Країни Ліліпутів. Ви, напевно, здогадались, що мешкають у ній “маленькі” слова.
Бувають великі і малі дерева, великі і малі будинки. Так і слова не всі однакові.
Завдання слів у на, в, … - допомагати словам більшим поєднуватись. Вони немов гвинтики, за допомогою яких скраплюються речення. Маленьких слів в українській мові небагато. Та роботи у них доволі. Тому бігають слова - ліліпути з речення в речення. Скрізь треба встигати і допомагати навіть словам - гуліверам. Маленькі слова дуже працьовиті. Ці слова далі ми будемо називати прийменниками.
На уроці ми будемо вивчати слова - прийменники. Ви дізнаєтесь, для чого вони потрібні, будете вчитися правильно вимовляти, їх і писати з іншими словами.
ІІІ. Практичне ознайомлення з роллю прийменників у мовлені.
1) Спостереження за мовним матеріалом. Використання вправ підручника (колективно, усно; письмово, з попереднім коментуванням).
2) Яку роль виконують слова на, в, до, по, у в реченнях?
3) Робота з підручником. Опрацювати теоретичного матеріалу.
4) Самостійна робота. Вправа з підручника.
5) робота над вимовою і написанням прийменника з наступним словом.
- Як пишуться прийменники з іншими словами? (Окремо).
- Чому? (Прийменник - це слово, а слова в реченні пишуться окремо одне від одного).
Спишіть речення, записані на дошці.
Замість крапок вставте потрібні за змістом прийменники.
Тихо взимку … галявині. Лише зрідка пролетить … галявиною зграйка синиць. Інколи дятел постукує … дерву.
- Які прийменники ви додали, щоб утворити речення?
- Як написали їх словами, перед якими вони стоять?
- Вимовте сполучення прийменників зі словами, перед якими вони стоять? Що ви помітили?
- Зробіть висновок про те, як пишуться прийменники з іншими словами і як вимовляються з ними.
- Наведіть свої приклади речень в яких були б применники. Поясніть, як треба вимовити і писати їх з іншими словами.
ІV. Узагальнення знань.
Відповіді учнів на запитання:
- Які прийменники ви запам'ятали на уроці?
- Для чого служать прийменники?
- Як вимовляються і як пишуться прийменники з наступним словом?
V. Д/З (Вправа з підручника).
ІІІ. Ось молодші школярі і ознайомились з такими частинами мови: іменнник, прикметник, дієслово, займенник, прислівник, числівник і прийменник.
На мою думку, найважливішим у початкових класах є те, щоб учні здобули практичні знання, усвідомили функціональну роль кожної частини мови та їх найважливіших граматичних категорій у мовленні. На вивчення частин мови вчитель повинен звертати особливу увагу. Адже в ході опрацювання цих тем в учнів закріплюються та вдосконалюються вміння граматично правильно будувати словосполучення і речення, вводити їх у зв'язні висловлювання, продовжують формуватися орфоепічні уміння і навички.
Надзвичайно важливим є підбір цікавих вправ, мовних ігор, загадок, ребусів на уроки вивчення частин мови. Вчитель повинен завжди пам'ятати про це. Адже цікаві вправи та ігри з словами полегшують розуміння нового матеріалу, його закріплення, сприяють розвитку в дітей вміння аналізувати синтезувати, класифікувати, порівнювати, робити нові висновки, вони активізують, поширюють словниковий запас в дітей, прищеплюють інтерес і любов до мови. перішнього і майбутнього часу за особами звертає увагу школярів на особові закінчення і повідомляє що дієслова поділяються в залежності від особових закінчень на дві дієвідміни.
Вивчення неозначеної форми дієслова передбачає усвідомлення учнями того що ця форма не має часу, числа, особи і роду.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Агафонова А.С. Практикум по общей педагогике. - СПб.:Питер, 2003.
2. Активні методи навчання при викладанні методики мови /О.Горська, Л.Живицька; / Школа першого ступеня: теорія і практика. - Переяслав - Хмельницький. - 2003. - Вип.. 6. - С. 55 - 62.
3.Абрамова Г.С. Возрасная психология. - М, 2000.
4. Аткинсон Р. Человеческая пам'ять и- М.: Прогрес, 1980.
5. Божович Л.И. Личность и процесс обучения /Пер.с англ. Общ. Ред. Забродина Ю.М., Ломова Ю. М. ее развитие в детском воздасте. - М., 1968.
6. Буна Н.О., Головко З.Л.Додовідник: Українська мова в схемах і таблицях. Посібник для учнів 1-4 класів. - Тернопіль: Богдан, 1997. - 32 с.
7. Бутз М. Робота в групах і демократичний процес // Робота в групах. Вибрані статті/ Пер. з польськ. - Варшава, 1994. - С. 1 - 6.
8. Вашуленко М.С. Українська мова і мовлення в початковій школі: Метод. посібник. - К. : Освіта, 2006. - С. 184-186.
9. Вашуленко М., Бібік Н., Кочина Л. Програма інтегрованого курсу ( навчання грамоти, математики, навколишній світ) //Початкова школа. - 2001. - № 8. - С. 24-30.
10. Васильченко І.В. Організація системи соціального виховання учнів. //Педагогіка і психологія. - 1996. - № 2.
11. Вікова та педагогічна психологія: Навч. посібник. / О.В.Скрипченко, Л.В.Долинська. З.В.Огороднійчук та ін. - 2- ге вид. К.: Каравела. - 2007. - 400 с.
12. Гамалій А.Т. Игры и занимательные упражнения по украинскому языку для 1-3 классов ( Б - кА учителя начальных классов) - К.: Радянська школа. - 1980 ( ІV кв.). - 109 с.
13. Глазунова Л., Панченко А. Пізнавальні ігри - Шкільний світ. - 2004. - № 5. - С. 17-21.
14. Гончаренко С.У.,Пастернак Н.В.Проблеми підвищення теоретичного рівня освіти // Психологія і педагогіка. - 1998. - № 2.
15. Давидов В.В. Проблемы развивающего обучения. Опыт теоретического и экспериментального исследования. - М.: Педагогика, 1986.
16. Дмитришин Г. Сучасні діти, які вони? // Початкова школа. - 2005. - № 4. - С. 8-10. ( Важкі діти)
17. Доровской А.И. Сто советов по развитие одаренности детей. - Воронеж, 1995.
18. Дьяченко В.К. Новая дидактика. - М., 1956.
19. Дьяченко О.М., Кирилова А.И. О некоторых особенностях развития воображения у детей дошкольного возраста // Вопр. Психол. - 1980. - № 2.
20. Задесенець М.П. Вікові особливості розвитку дітей і формування особистості. - К., 1976.
21. Зак А.З. Развитие умственных способностей младших школьников. - М.: Просвещение, 1994.
22. Зинченко П.Ы. Непроизвольное запоминание. - М.: Изд. АПН, 1961.
23. Казанцев И.Н.Урок в советской школе. - М., 1956.
24. Кравченко Т. Розвиток пізнавальної активності і самостійності учнів на уроках української мови. - Початкова школа. - 2001. - № 5. - С.12-15.
25. Климчик М. З досвіду роботи з обдарованими дітьми // Директор школи. - 2003. - № 42 ( 282). - С. 8 - 10.
26. Лівандовська Л. Використання інтерактивних освітніх технологій у навчально - виховному процесі. - Директор школи. - 2004. - № 33 - 34. - С. 42-45.
27. Лозова В.І. Поза навчальна пізнавальна діяльність та її вплив на формування особистості школяра // Управління школою. - 2003. - № 10 (22). - С. 16 - 22.
28. Лурия А.Р. Вниманиє и память: Материалы к курсу лекций по общей психологии. - М.: Изд. МГУ, 1975.
29. Митник О. Пізнання завдання для розвитку творчих здібностей особистості // Початкова школа. - 2001. - № 5 (56).
30. Методик викладання української мови: Пос. ДорошенкоС,І., ВашуленкоМ, С., МельничайкоО.І. та ін. - К.: Вища школа, - 1989. - 423.
31. Мир детства. Младший школьник. - М., 1988 - 134 с.
32. НіколенкоЛ, Т, Розвиток пізнавальної активності і самостійності учнів // Початкова школа. - 2001. - № 8. - 28.
33. Никитин Б.Н. Развивающие игры. - М.: Педагогика, 1981.
34. Новлянская З.Н., Почему дети фантазируют? - М., 1978.
35. Немов Р.С. Психология. В 3-х кн. - кн.3. - М.: Владос, 2000.
36. Островерхова Н.М. Аналіз уроку: концепції, методики, технології. - К.: Фірма „ІНКОС”, 2003. - С. 331.
37. Освітні технології / Під Ред. Пєхота О.М. - К.: А.С.К., 2002.
38. Петрушина Л. Вчимося гратися // Поняття гри, її види, дидактична гра, загадки, їх будова, анаграми, мета грами, ребуси. - Початкова освіта. - 2004. - № 25. - С. 21 - 23.
39. Побірченко Н. Уроки - тренінги інтелекту // Психолог. - 2004. - № 39. - 40 ( 135 - 136).
40. Познавательные процессы и способности в обучении. / Под ред. Шадрикова В.Д. - М.: Просвещение, 1990.
41. Рудіна О. Талановиті учні: підходи до навчання та виховання // Директор школи. - 2003. - № 42 ( 282). - С. 6 -8.
42. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи: Підручник для студентів педагогічних факультетів. - К.: Абрикос, 1997. - С. 292.
43. Скидан Т., Домнюк Л. Працюємо творчо, думаємо логічно, розвиваємо мислення. - Завуч. - 2004. - № 25. - С. 21 - 23.
44. Стрезикозин В.П. Актуальные проблемы начального обучения ( Б - кА учителя начальных классов). - М., Просвещение. - 1976.
45. Стиценко І., Стрижак О. Навчальний розливальний курс „ Логіки світу” // Дитячий садок. - 2000. - № 7.
46. Українська мова з методикою навчання в початкових класах : Інтегрований курс 6 Підручник для педагогічних вузів / За Ред. А.П.Каніщенко, Г,О. Ткачук. - К.: Промінь, 2003. - 232 с.
47. Цікаве мовознавство для школярів : Посіб. Для вчителя початкових класів / Г.С.Одинцова, Я.П. Код люк. - К.: Наш час, 2006. - 123 с.
48. Швед Л.Я. Блокова система вивчення української мови. - 2-4 класи. - Львів : ЛОНМІО, 1996. - 100 с.
49. Щукина Г.И. Роль деятельности в учебном процессе: Книга для учителя. - М.,Прсвещение. - 1986.
50. Ярошенко О.Г. Групова навчальна діяльність школярів : теорія і методика. - К.: Партнер, 1997. - 193 с.
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7